Pět principů

Wing Chun je jeden z nepraktičtějších stylu sebeobrany, nejen pro efektivitu svých technik, ale také proto, že je jeden z nejrychleji zvládnutelných stylů. Techniky Wing Chun jsou jednoduché, jsou určeny pro reálnou sebeobranu a je možné se je naučit v poměrně krátké době, dokonce v rozmezí několika měsíců.

Nicméně, dosáhnout neuvěřitelné zručnosti, které dotáhnutí těchto technik k dokonalosti znamená, vyžaduje mnoho let tréninku. Tato zručnost je znakem pravého umění, kterým Wing Chun je.

Bojovník Wing Chun nevítězí protože je fyzicky větší, silnější nebo má prostě štěstí, jak tomu u jiných forem boje, ale vítězí svou zručností a efektivitou Wing Chun systému. Wing Chun nabízí nejdříve jednoduchou a efektivní metodu sebeobrany a později fascinující životní cestu pro ty, kteří se rozhodli dotáhnout svoji zručnost k dokonalosti.

Je tedy přesnější označit Wing Chun jako systém ne jako styl. To znamená, že je Wing Chun není pouze sbírkou pohybů, ale je postaven na logických a srozumitelných principech.

Jednoduchost

Všechny pohyby ve Wing Chun jsou jednoduché, nekomplikované a založené na přirozeném pohybu.

 • Je jednoduché se techniky naučit a aplikovat.
 • Techniky neobsahují složité nebo nepřirozené pozice.Přímočarost

Princip přímočarosti má ve Wing Chun systému dva významy: k zasažení protivníka je potřeba rychlost daná využitím nekratší vzdálenosti a současný útok je nejlepší obrana.

 • Wing Chun úder po středové linii využívá nejkratší vzdálenosti k protivníkovi a je tak rychlejší než jiné běžné údery
 • Pokud je Wing Chun student napaden, odchýlí protivníkův úder a současně sám udeří, místo toho aby nejdříve útok zablokoval a teprve poté udeřilEkonomika pohybu

Veškeré Wing Chun techniky vyžadují minimální nutný pohyb. Z Wing Chun postoje a střehu je jednoduché přejít do protiútoku užitím krátkých a rychlých pohybů; toto vyzdvihuje využití teorie o středové linii.

 • Proč užívat komplikované a nereálné pohyby, když stačí jen krátký pohyb?
 • Použití účinných a ekonomických pohybů nám taky pomůže ušetřit energii.Minimální použití hrubé síly

Jelikož Wing Chun využívá více zručnosti než hrubé síly, je efektivní pro lidi bez rozdílu ve velikosti a síle. To znamená, že se menší člověk může naučit, jak se ubránit silnějšímu protivníkovi.

 • Minimální užití hrubé sily má dvě složky – jak provést úder a jak odklonit úder.
 • Síla Wing Chun úderů není generovaná jen fyzickou silou, ale mimo jiné i využitím tělesné hmotnosti a využitím síly protivníka
 • Chránit se efektivně proti úderu protivníka, Wing Chun dává přednost odklonění úderu před blokováním úderu. Blokování vyžaduje hrubou sílu a je proto riskantní a vysilující. Odkloněním úderu se student Wing Chun vyhne přímému střetu s protivníkovou silou a proto raději sílu přesměruje. Wing Chun odklonění také zahrnuje rozložení protivníkovy síly z jednoho bodu do větší plochy Praktičnost

Wing Chun je vytvořeno pro reálnou sebeobranu.

 • Neobsahuje abstraktní nebo rituální pohyby; všechny techniky jsou určeny pro praktické situace, a umožňují zvládnout útočníka s minimálním úsilím a pohybem.
 • Wing Chun systém nebyl zamýšlen aby vypadal okázale a pompézně. Neobsahuje složité pohyby charakteristické pro jiné styly bojových umění.
 • Wing Chun vyzdvihuje efektivitu nad rozmanitostí a všechny pohyby mají praktické využití.
 • Užití technik není limitováno omezujícím oděvem nebo uzavřeným prostorem.Nahoru